Práce doma


Práva a povinnosti při práci z domova


Práce z domova se stává čím dál větším požadavkem značného množství zaměstnanců, stejně jako tento druh plnění pracovních povinností, nabízí i sami zaměstnavatelé. Rozdíl mezi prací doma a v samotném sídle společnosti může být odlišný a má určitá úskalí, ať už při variantě první nebo té druhé. Přihlížet však nesmíte jen na své osobní pocity, ale také práva a zákoníky, které se na Vás v případě práce z domova vztahují.

Co mě čeká z právního hlediska jako zaměstnance

V pozici zaměstnance vykonávajícího svoji pracovní činnost doma, musíte vědět, že se na Vás vztahují stejné zákony, jako na jiné pracovníky, ať už jde o sociální oblast, kterou prezentuje zákon č. 187/2006 Sb. a další. Do značné míry máte nárok na vybavení a prostředky potřebné k práci, které Vám může pořídit právě zaměstnavatel. S jinými náhradami se však setkáte pouze stěží. Kromě situací uvedených v zákoně č. 590/2006 Sb., jako je svatba, úmrtí, apod., jistě neobstojíte s kterýmikoliv jinými, jež mohou souviset s Vaší domácností.

Práce z domova ve své podstatě není uvedena ani v jakémkoliv zákoně, kromě §317 v zákoníku práce, kde je popisován zaměstnanec vykonávající svoji činnost mimo sídlo zaměstnavatele. Všechny mzdové nároky, příplatky a další bonusy jsou tak řízeny především smluvním vztahem. Ohlídejte si proto tyto zásadní body, které se mohou týkat přesčasů nebo finančního ohodnocení za práce realizované o víkendech a svátcích. Vzhledem k tomu, že jsou zmíněné situace v domácím prostředí jen těžko prokazatelné, odpovídá tomu také omezenější obsah smlouvy, než který byste mohli čekat v běžném zaměstnání.

Jak sami můžete vidět, může být právě ona časová flexibilita a neomezenost rodinného prostředí korigována určitými smluvními podmínkami a jinou úřední byrokracií.

Na co by neměl zapomenout Váš zaměstnavatel

V případě pracovní smlouvy zhotovené na základě práce z domova, vyžadujte jasně definované odměňování, na které máte nárok. I když nebudete užívat firemních prostor, měli byste být poučeni o Bezpečnosti a ochraně zdraví při práci - BOZP. Ostatní náležitosti jsou individuální a závislé na domluvě mezi Vámi a potenciálním zaměstnavatelem.
Co potřebujete umět, abyste mohli pracovat z domova?

Zajímá Vás jakými dovednostmi musíte disponovat pro možnost vydělávání na internetu? Rádi byste se dozvěděli základní předpoklady efektivního a praktického výdělku z domu? Pak neváhejte a čtěte dál...

Jak efektivně pracovat doma a užívat si volna

Nebojte se práce na doma a maximální svobody. Několik základní pravidel a vybudování efektivního pracovního prostředí či zásad, může přinášet značné a nevídané ovace. Rozjeďte bezpečné a všestranné vydělávání doma ještě dnes!

Jak rozeznat férovou nabídku od podvodu

Vzhledem k tomu, že práce doma a proslulý výdělek na internetu jsou ve své podstatě snem každého pracovně nadšeného člověka, je třeba oplývat značnou opatrností v případě výběru svého budoucího zaměstnavatele nebo odpovídání na inzeráty.

Jak se připravit na práci doma a nic neopomenout

Práce doma, to není jen sednout k počítači nebo jinému pracovnímu nástroji a bez jakýchkoliv okolků začít chrlit jeden dokončený projekt za druhým. Práce z domova totiž vyžaduje poměrně vysokou přemíru sebekázně

Jak si doma zařídit pracovní prostředí

Rozhodnete-li se pro vykonávání jakýchkoliv pracovních procesů v domácím prostředí, měli byste si pro tyto činnosti vybudovat také adekvátní a odpovídající prostory, respektive místo, kde budete schopni plnohodnotně provádět svoji práci.

Práva a povinnosti při práci z domova

Rozdíl mezi prací doma a v samotném sídle společnosti může být odlišný a má určitá úskalí, ať už při variantě první nebo té druhé. Přihlížet však nesmíte jen na své osobní pocity, ale také práva a zákoníky, které se na Vás v případě práce z domova vztahují.